Kontakt

Frågor eller synpunkter kan du skicka till oss på webbredaktionen eller miljömålssamordningen på Naturvårdsverket via e-postadressen:

Vi läser alla e-brev och svarar så fort vi kan.

Naturvårdsverket är en statlig myndighet. Meddelanden som skickas till oss blir därför allmänna handlingar. De kan komma att lämnas ut till vem som helst som frågar efter dem, om innehållet inte omfattas av sekretess enligt offentlighets- och sekretesslagen.

Har du en fråga om en specifikt miljökvalitetsmål eller om den årliga uppföljningen, så kan du kontakta ansvarig handläggare direkt via kontaktuppgifterna nedan.


Kontaktpersoner för respektive miljökvalitetsmål


Begränsad klimatpåverkan

Pelle Boberg och Oskar Larsson, Naturvårdsverket
pelle.boberg@naturvardsverket.se, 010-698 13 20
oskar.larsson@naturvardsverket.se, 010-698 10 33

Frisk luft

Johan Genberg och Leif Holmberg, Naturvårdsverket
johan.genberg@naturvardsverket.se, 010-698 13 02
leif.holmberg@naturvardsverket.se, 010-698 15 96

Bara naturlig försurning

Salar Valinia och Leif Holmberg, Naturvårdsverket
salar.valinia@naturvardsverket.se, 010-698 14 65
leif.holmberg@naturvardsverket.se, 010-698 15 96

Giftfri miljö

Petra Ekblom, Kemikalieinspektionen
petra.ekblom@kemi.se, 08-519 413 72

Skyddande ozonskikt

Lars Klintwall och Oskar Larsson, Naturvårdsverket
lars.klintwall@naturvardsverket.se, 010-698 12 82
oskar.larsson@naturvardsverket, 010-698 10 33

Säker strålmiljö

Lena Mathiasson, Strålsäkerhetsmyndigheten
Lena.Mathiasson@ssm.se, 08-799 41 36

Ingen övergödning

Emmelie Johansson, Havs- och vattenmyndigheten
emmelie.johansson@havochvatten.se, 010-698 61 66, 076-538 61 66

Levande sjöar och vattendrag

Therese Elfström, Havs- och vattenmyndigheten
therese.elfstrom@havochvatten.se, 010-698 61 72

Grundvatten av god kvalitet

Lars-Ove Lång, Sveriges geologiska undersökning
lars-ove.lang@sgu.se, 031-708 26 60

Hav i balans samt levande kust och skärgård

Maria Samuelsson, Havs- och vattenmyndigheten
maria.samuelsson@havochvatten.se, 010-698 69 20, 0765-38 62 20

Myllrande våtmarker

Jenny Lonnstad och Susann Östergård, Naturvårdsverket
jenny.lonnstad@naturvardsverket.se, 010-698 10 00
Susann.ostergard@naturvardsverket.se, 010-698 11 05

Levande skogar

Jimmy Lundblad och Camilla Andersson, Skogsstyrelsen
jimmy.lundblad@skogsstyrelsen.se, 036-35 94 61
camilla.andersson@skogsstyrelsen.se, 0650-377 90

Ett rikt jordbrukslandskap

Johan Wallander, Jordbruksverket
johan.wallander@jordbruksverket.se, 036-15 57 19

Storslagen fjällmiljö

Ola Inghe och Susann Östergård, Naturvårdsverket
ola.inghe@naturvardsverket.se, 010-698 15 85
susann.ostergard@naturvardsverket.se, 010-698 11 05

God bebyggd miljö

Isabelle Ripa, Boverket
isabelle.ripa@boverket.se, 0455-35 30 00

Ett rikt växt- och djurliv

Lena Svärd och Susann Östergård, Naturvårdsverket
lena.svard@naturvardsverket.se, 010-698 12 65
susann.ostergard@naturvardsverket.se, 010-698 11 05

Kontaktpersoner för etappmål

Luftföroreningar (3 etappmål)

Leif Holmberg, Naturvårdsverket
leif.holmberg@naturvardsverket.se, 010-698 15 96

Biologisk mångfald (7 etappmål)

Mark Marissink, Naturvårdsverket
mark.marissink@naturvardsverket.se, 010-698 13 34

Biologisk mångfald/skog (3 etappmål)

Jimmy Lundblad, Skogsstyrelsen
jimmy.lundblad@skogsstyrelsen.se, 036-35 94 61

Avfall (2 etappmål)

Tor Borinder, Naturvårdsverket
tor.borinder@naturvardsverket.se

Farliga ämnen (8 etappmål)

Petra Ekblom, Kemikalieinspektionen
petra.ekblom@kemi.se, 08-519 413 72

Länsstyrelsen

Regional utveckling och samverkan i miljömålssystemet, Rus

Magnus Eriksson, Rus
magnus.eriksson@lansstyrelsen.se, 010-225 02 80

Kontaktpersoner på länsstyrelserna

Kontaktpersoner för den årliga uppföljningen av miljömålen

Hans Wrådhe, Naturvårdsverket
hans.wradhe@naturvardsverket.se, 010-698 11 80

Kontaktperson för den fördjupade utvärderingen av miljömålen

Martin Påhlman, Naturvårdsverket
martin.pahlman@naturvardsverket.se, 010-698 14 29


Mer information